Florida Debate League Officers

As a coach, you’ll want (and/or need) to know some of the major players (i.e., officers) in the various leagues statewide:

NATIONAL CATHOLIC FORENSIC LEAGUE – Florida Diocese Moderators

  • Miami – Dario Camara, Western HS
  • Orlando – Robert Dolan, Lake Mary Prep
  • Palm Beach – Traci Lowe, Suncoast HS
  • St. Augustine – Marna Weston, Oak Hall School
  • St. Petersburg-Tampa – Terri St. John, Sarasota HS

NATIONAL SPEECH & DEBATE ASSOCIATION – Florida District Chairs

  • Florida Manatee District – Dario Camara, Western HS
  • Florida Oceanfront District – Paul Gaba, Wellington HS
  • Florida Panther District – Cathy Brown, Apopka HS
  • Florida Sunshine District – Jennifer Bell, Paul R. Wharton HS
  • South Florida District – Carol Cecil, G. Holmes Braddock HS

FLORIDA FORENSIC LEAGUE:

  • President – Carol Cecil, G. Holmes Braddock HS
  • VP Operations – Dario Camara, Western HS
  • VP / Webmaster – Alyssa Fiebrantz, University School of NSU
  • Secretary – TBD
  • Treasurer – Jennifer Sandman, Olympia HS
  • Region 1 (Panhandle) – Pauline Buis, Niceville HS
  • Region 2 (Timacuan) – TBD
  • Region 3 (Gulf Coast) – Danielle Lucas, C. Leon King HS
  • Region 4 (Macaw) – Traci Lowe, Suncoast HS
  • Region 5 (Art Deco) – Kate Hamm, Ransom Everglades HS
  • Region 6 (Hurricane) – Ryan Hubbard, American Heritage School Plantation
  • Region 7 (Gullah Geechee) – Marna Weston, Oak Hall School

FLORIDA CIVICS AND DEBATE INITIATIVE:

  • Director – Elizabeth Eskin, Florida Education Foundation
  • Bethany Swonson, Executive Director, Florida Education Foundation, and Deputy Chief of Staff, Florida Department of Education
  • Kristin Piccolo, Deputy Director, Florida Education Foundation
  • Taryn Fenske, Director, Office of Communications and External Affairs
  • Allison Aubuchon, President, Allison Aubuchon Communications
  • Carol Cecil, South Florida Regional Ambassador, Coach, Braddock HS
  • Renea Moss, South Florida Regional Ambassador, Coach, Miramar HS
  • Paul Gaba, Southeast Florida Regional Ambassador, Coach, Wellington HS
  • Traci Lowe, Southeast Florida Regional Ambassador, Coach, Suncoast HS
  • Robin Fieler, Central Florida Regional Ambassador, Coach, Colonial HS
  • Randall Martinez, Central Florida Regional Ambassador, Coach, Lake Highland Prep
  • Apryl Taylor, Central Florida Regional Ambassador, Coach, Osceola County School of the Arts
  • Danielle Lucas, Gulf Coast Regional Ambassador, Coach, King HS
  • Marna Weston, Northeast Florida Regional Ambassador, Coach, Oak Hall School
  • Kellie Roberts, Northeast Florida Regional Ambassador, Coach University of Florida Speech Team
  • Pauline Buis, Florida Panhandle Regional Ambassador, Coach, Niceville HS
  • Katrina Brownsberger, Florida Panhandle Regional Ambassador, Coach, Bruner MS